fbpx

Çocuklarınız için alabileceğiniz güvenlik önlemleri

Süt çocuğu ve oyun çocuğu döneminde nelere dikkat edelim?

• Anne veya babalar bebek ile birlikte uyumamalıdırlar. Zira uyku sırasında yanlışlıkla bebeğin üzerine devrilip onu ezmek, bebeğin yatak örtüleri arasında havasız kalması olası tehlikelerdir. İlk aylarda bebeğin yatağı ebeveyn yatağının hemen yanına yerleştirilirse gece yapılacak besleme ve sonrasında bebeği tekrar yatağına koymak kolay olacaktır. Bebek yatağı da içine gömülecek kadar yumuşak olmamalıdır. Mutlaka yatak kenalarında yaşa, hareketli olduğu dönemlere ve boyuna göre korkuluklar olmalıdır. Geceleri uyku sırasında dönme esnasında korkuluklara hızla çarpma ihtimaline karşı önlem alınmalıdır. Ayrıca yatak içinde dolanabileceği çarşaf, ip, lastik, kordon gibi malzemeler olmamalıdır.

• Pencereler için kilit ve ev içinde merdiven varsa buna uygun kapılar kullanılarak düşmeler önlenebilir. Kapıları kapatmaya başladığında kapının kapanmasını önleyen lastik malzemeler takılmalıdır. Kapı kilitleri mümkünse kapı üzerinde bırakılmamalıdır.

• Yürüteç kullanılması önerilmemektedir.1994’te ABD’de Tüketici Ürün Emniyet Komisyonu (Consumer Product Safety Commission) tarafından hazırlanan rapor, yürüteçlerin çok fazla sayıda yaralanmaya yol açtığını göstermiştir. Zira yürüteçler bebeklerin kendi gelişimsel seviyelerinden daha fazla hareketli olmasına zemin hazırlamakta ve bu yolla evde yaralanma olabilecek yerlere ulaşabilmektedirler. Ayrıca yürüteçler bebeklerin baş ve boyunlarını da devrilme gibi durumlarda kolayca yaralanabilecek konuma getirmektedir. Bununla birlikte yürüteç kullanımının bebeğin motor gelişimine önemli bir katkısı olmadığı da bilinmektedir.

• İdeal olarak her bebek doğum sonrası hastaneden eve gidişinden başlayarak otomobilde koruyucu standartlara uygun bir bebek koltuğunda (carseat) bulunmalıdır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda da otomobilin arka kotuğunda, mevcutsa emniyet kemerini bağlamış olan ebeveynin kucağında bulunmalıdır. Anne ve babalar kendi emniyet kemerlerini bağlamaya hassasiyet göstermelidirler. Bebek otomobil koltuklarının yerleşimi ve yaşa uygun özellikleri bebek büyüdükçe standartlara uygun olarak güncellenmelidir. Çocuklar ön koltukta oturmaya özendirilmemelidir.
• Yangın tehlikesine karşı evlerde karbondioksit detektörü bulundurulması önemlidir. Soba ile ısınan evlerde, şömine kullanılan evlerde gerekli emniyet önlemleri alınmalıdır. Evde sigara içilmemesi hem bu yönden hem de sigara dumanına maruziyetin getireceği diğer sağlık risklerinden korunma açısından önemlidir.

• Olası yanıklardan korumak için bebek veya çocukların bulunduğu ortamda sıcak sıvılar varsa çok dikkatli olunmalıdır.Örneğin sıcak çay servisi yapılıyorsa bebek yeterli emniyet mesafesinde tutulmalıdır. Ayrıca ortamda soba varsa çocuğun buna yaklaşmaması için gerekli önlemler alınmalı, mümkünse soba etrafına çocuğun aşamayacağı koruyucu bariyer düşünülmelidir. Çocuk büyüdükçe ona da anlayacağı bir dil ile bu konuda eğitim vermek çok önemlidir.

• Evdeki su ısıtıcısının sıcaklığı 49 derecenin üzerine çıkmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Eğer bu ayarlamayı yapma olanağı yoksa mutlaka banyo suyunun sıcaklığı ebeveyn tarafından kontrol edilmeli, bebek veya çocuğun su musluğuna ulaşımı çocuğu belli bir uzaklıkta tutma, banyo yaptırırken yanından hiç ayrılmayarak sürekli gözleme ve/veya musluklar üzerine takılabilecek bazı koruyucular yardımıyla engellenmelidir.

• Zehirlenmelerden korumak için ilaçlar ve ev temizlik malzemeleri çocukların görebileceği ve ulaşabileceği yerlerden uzak tutulmalıdır.Bu ürünler kendi orijinal ambalajlarında tutulmalıdır.İdealde bu ürünlerin çocukların açmasına izin vermeyecek şekilde ambalajlanması gereklidir. ABD gibi ülkelerde bu ürünlerin bu şekilde paketlenmesi ve sunumu standarttır. Anne babalar çocuklarına hiçbirzaman ilaçların şekere benzediğini,tadının şeker gibi olduğunu söylememeli ve mümkünse kendi ilaçlarını çocukların önünde almamalıdırlar. Büyükanne büyükbaba gibi akraba ziyaretleri sırasında da bu konuya dikkat edilmelidir.

• Boğulmalardan korumak için küçük bebek ve çocukların gözlem altında tutulmadıkları zamanlarda banyo küvetinde veya içinde su olan bir kovada boğulmaları ile ilgili pek çok üzücü bildirim vardır. Bebekler ve küçük çocuklar hiçbir zaman banyoda gözden uzak bırakılmamalıdırlar. Ev içinde küvet ve kovalarda su bekletilmemelidir. Eğer ailenin oturduğu yerde yüzme havuzu varsa, mutlaka etrafının uygun bir parmaklık ve kapı ile kontrole alınmış olması sağlanmalıdır. Ayrıca beş yaşından itibaren çocuklara yüzme öğretilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takip Et

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
2TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Keşfet

Sponsor

spot_imgspot_img

En yeni

Kış için evde oyun önerileri

Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar. Liv Hospital...

Çocuklarınız için alabileceğiniz güvenlik önlemleri

Süt çocuğu ve oyun çocuğu döneminde nelere dikkat edelim? • Anne veya babalar bebek ile birlikte uyumamalıdırlar. Zira uyku sırasında yanlışlıkla bebeğin üzerine devrilip onu...

Ah şu güneş lekeleri

Yaz kız farketmese de yazın daha da çok ihtiyaç duyduğumuz güneş kremlerini çantanızdan hiç ayırmamalısınız. Cildinize güneşin gölgesinin düşmemesi için mutlaka leke koruyucu kremleri...

Bebeklikten itibaren önerilen testler

Bazı testler çok hayati… Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren yaptıracağınız aşıları kadar testleri de son derece önemli. Peki nedir bu testler? Memorial Dicle Hastanesi...

Çocuklar kaç yaşında aktivitelere yönlendirilmeli?

Çocukluk döneminde edinilen kazanımlar, çocukların yaşamlarında ileriki yıllardaki tutum ve davranışlarını belirliyor. Sanat, spor ve fiziksel aktivitelerin çocukların gelişiminde birçok olumlu etkiye sahip olduğunu...